OV14ZWD-3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OV14ZWD-3
Manufacturer
TT Electronics
Description
LED OPTIMAL XIV DAY WHITE 1400MA
Manufacturer :
TT Electronics
Product Category :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
10V
Size / Dimension :
19.90mm Dia
Light Emitting Surface (LES) :
8.18mm Dia
Luminous Flux :
650 lm
Number of Terminations :
6
Lens Type :
Domed
Shape :
Round
Power Consumption :
16W
Forward Current :
1.4A
Mounting Feature :
Surface Mount
Lens Style :
Dome, Domed
HTS Code :
Flux @ Current/Temperature - Test :
650lm Typ
Number of Functions :
1
Temperature - Test :
25°C
Surface Mount :
yes
Series :
Optimal XIV Star
Packaging :
Tube
Viewing Angle :
120°
CCT (K) :
5400K
Illumination Color :
White
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Power Dissipation :
16W
Color :
White, Cool
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
Max Current Rating :
1.4A
Height :
5.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
LED Module
Published :
Lumens/Watt @ Current - Test :
46 lm/W
Power Rating :
16W
Configuration :
Starboard
Datasheets
OV14ZWD-3
TT Electronics OV14ZWD-3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY GP 100V 200MA 4SMD
    DIODE ARRAY GP 100V 200MA 4SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD