OUAZ-SH-112D,900
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OUAZ-SH-112D,900
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY TELECOM SPDT 1A 12VDC
Stock
992
In Stock :
992
Manufacturer :
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Termination Style :
PC Pin
Relay Action :
Momentary
Mounting Type :
Through Hole
Contact Voltage(AC)-Max :
120V
Reference Standard :
CSA; UL
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Coil Resistance :
320ohm
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Rating (Current) :
1A
Contact Voltage(DC)-Max :
24V
Operating Temperature :
-30°C~60°C
Body Height :
11.2mm
Must Release Voltage :
0.6VDC
Body Length or Diameter :
15.4mm
Coil/Input Supply Type :
DC
HTS Code :
Coil Current :
37.5mA
Surface Mount :
No
Operate Time :
5ms
Coil Power :
450mW
Switching Voltage :
120VAC 24VDC -Max
Coil Voltage :
12VDC
ECCN Code :
EAR99
Physical Dimension :
15.4mm x 10.4mm x 11.2mm
Coil Type :
Non Latching
Release Time :
7ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Body Breadth :
10.4 mm