OTX-418-HH-KF3-DS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OTX-418-HH-KF3-DS
Manufacturer
Linx Technologies
Description
XMITTER KEYFOB 418MHZ 3 BUTTON
Manufacturer :
Linx Technologies
Product Category :
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Modulation or Protocol :
ASK, OOK
Data Rate :
4.8 kbps
Published :
Frequency :
418MHz
Applications :
General Remote Control, Home Automation, RKE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Function :
Transmitter
Voltage - Supply :
2.3V~3.6V
Feature :
3 Buttons, 750 ft. Operating Distance
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
OTX-418-HH-KF3-DS
Linx Technologies OTX-418-HH-KF3-DS
418MHz ASK, OOK
OTX-418-HH-KF3-DS Overview
When 2.3V~3.6V is supplied with power, efficiency can be improved.wireless RF transmitters with General Remote Control, Home Automation, RKE applications are available.