OTBL105KNPIR-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OTBL105KNPIR-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1UF 10% 3KVDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Height Seated (Max) :
3.000 76.20mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Voltage - Rated DC :
3kV
Voltage - Rated AC :
950V
Lead Pitch :
20.574mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 950
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Size / Dimension :
2.910Lx1.910W 73.91mmx48.51mm Lip
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Terminal Shape :
Lug
Lead Spacing :
0.810 20.57mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Length :
73.914mm
Dielectric Material :
Paper, Metallized
Height :
1.91mm
Termination :
Solder Lug
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Chassis Mount
Applications :
DC Link, DC Filtering; Motor Run
Width :
48.514mm
Capacitance :
1μF
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±10%