OSTYQ086150
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OSTYQ086150
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLK 4P SIDE ENT 3.81MM PCB
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Wire to Board
Number of Ways :
8
Color :
Green
Factory Lead Time :
8 Weeks
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.150 3.81mm
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Positions Per Level :
4
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Material - Plating :
Brass
Termination :
Screw
Safety Approval :
CUL; UL
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Number of Pins :
8
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Plating :
Brass, Steel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage :
150V
Mounting Type :
Through Hole
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Series :
OSTYQ
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Mount :
Through Hole
Screw Thread :
M2
Number of Decks :
2
Feature :
Interlocking (Rear, Side)
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Number of Rows :
2
Packaging :
Bulk
Number of Levels :
Wire Gauge :
16-24 AWG
Current :
10A
Datasheets
OSTYQ086150
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTYQ086150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Number of Pins:8, Voltage:150V, Mounting Type:Through Hole, OSTYQ086150 pinout, OSTYQ086150 datasheet PDF, OSTYQ086150 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTYQ086150 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.150 3.81mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 2 Levels 16-24 AWG OSTYQ
OSTYQ086150 Overview
OSTYQ086150 Features
OSTYQ series
OSTYQ086150 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTYQ086150 Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100