OSTYQ082150
Mfr.Part #
OSTYQ082150
Description
TERM BLK 4POS SIDE ENT 3.5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Number of Decks :
2
Number of Levels :
2
Number of Ways :
8
Number of Pins :
8
Current :
10A
Housing Material :
Thermoplastic
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material - Plating :
Brass
Termination :
Screw
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Packaging :
Bulk
Wire Gauge :
16-24 AWG
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Plating :
Brass, Steel
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Pitch :
0.138 3.50mm
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Screw Thread :
M2
Voltage :
150V
Positions Per Level :
4
Feature :
Interlocking (Rear, Side)
Series :
OSTYQ
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Mounting Type :
Through Hole
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Datasheets
OSTYQ082150
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTYQ082150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:150V, Mounting Type:Through Hole, OSTYQ082150 pinout, OSTYQ082150 datasheet PDF, OSTYQ082150 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTYQ082150 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.138 3.50mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 2 Levels 16-24 AWG OSTYQ
OSTYQ082150 Overview
Through Hole indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the OSTYQ Series.It is equipped with 8 pins.In many ways, Interlocking (Rear, Side) makes it more powerful.By Through Hole, the part is mounted.Operating temperature is set to -30°C~105°C.
OSTYQ082150 Features
OSTYQ series
OSTYQ082150 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTYQ082150 Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100