OSTYO152150
Mfr.Part #
OSTYO152150
Description
TERM BLK 15P SIDE ENT 3.81MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Color :
Green
Pbfree Code :
yes
Number of Ways :
15
Positions Per Level :
15
Wire Gauge :
16-24 AWG
Current :
10A
Number of Levels :
1
Feature :
Interlocking (Rear, Side)
Pitch :
0.150 3.81mm
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Series :
OSTYO
Voltage :
150V
Number of Rows :
1
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Housing Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Contact Material - Plating :
Brass
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Safety Approval :
CUL; UL
Screw Thread :
M2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Decks :
Mounting Type :
Through Hole
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Datasheets
OSTYO152150
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTYO152150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:150V, Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, OSTYO152150 pinout, OSTYO152150 datasheet PDF, OSTYO152150 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTYO152150 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.150 3.81mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 16-24 AWG OSTYO
OSTYO152150 Overview
OSTYO152150 Features
OSTYO series
OSTYO152150 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTYO152150 Terminal Blocks applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100