OSTVI230151
Mfr.Part #
OSTVI230151
Description
TERM BLK 23P SIDE ENTRY 5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Contact Plating :
Brass, Tin
Screw Thread :
M3
Number of Positions Per Level :
23
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Series :
OSTVI
Max Operating Temperature :
105°C
Mount :
Through Hole
Number of Levels :
1
Feature :
Interlocking (Side)
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Number of Pins :
23
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Mounting Type :
Through Hole
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Voltage :
300V
Positions Per Level :
Wire Gauge :
12-28 AWG
Pitch :
0.197 5.00mm
Thermoplastic
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Current :
16A
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Clamp Material - Plating :
Brass
Termination :
Screw
Min Operating Temperature :
-30°C
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Plating :
Brass, Steel
Datasheets
OSTVI230151
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTVI230151 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:23, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, Operating Temperature:-30°C~105°C, OSTVI230151 pinout, OSTVI230151 datasheet PDF, OSTVI230151 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTVI230151 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-28 AWG OSTVI
OSTVI230151 Overview
OSTVI230151 Features
OSTVI series
OSTVI230151 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTVI230151 Terminal Blocks applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100