OSTTQ030100
Mfr.Part #
OSTTQ030100
Description
TERM BLOCK 3POS 5MM PCB
Color :
Black
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Mating Orientation :
Angled
Screw
Pbfree Code :
yes
Positions Per Level :
3
Plating :
Steel
Safety Approval :
CUL; UL
Pitch :
0.197 5.00mm
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Screw Thread :
M3
Current :
15A
Wire Gauge :
14-22 AWG
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Number of Ways :
3
Voltage :
300V
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Wire Termination :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series :
OSTTQ
Datasheets
OSTTQ030100
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTTQ030100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, OSTTQ030100 pinout, OSTTQ030100 datasheet PDF, OSTTQ030100 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTTQ030100 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Black Bulk Thermoplastic Through Hole Angled Screw - Leaf Spring, Wire Guard 1 Levels 14-22 AWG OSTTQ
OSTTQ030100 Overview
OSTTQ030100 Features
OSTTQ series
OSTTQ030100 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTTQ030100 Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100