OSTT7130151
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OSTT7130151
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLK 13POS 45DEG 6.35MM PCB
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Wire to Board
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Number of Rows :
1
Series :
OSTT7
Feature :
Interlocking (Side)
Mounting Type :
Through Hole
Current :
30A
Positions Per Level :
13
Wire Gauge :
10-24 AWG
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Number of Decks :
1
Contact Material - Plating :
Brass
Plating :
Brass, Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.250 6.35mm
Termination :
Screw
Color :
Green
Mount :
Through Hole
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Packaging :
Bulk
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Housing Material :
Thermoplastic
Screw Thread :
M3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Safety Approval :
CUL; UL
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Torque - Screw :
1.0 Nm (8.9 Lb-In)
Number of Ways :
13
Number of Levels :
Voltage :
300V
Pbfree Code :
yes
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Datasheets
OSTT7130151
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTT7130151 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:300V, OSTT7130151 pinout, OSTT7130151 datasheet PDF, OSTT7130151 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTT7130151 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.250 6.35mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 10-24 AWG OSTT7
OSTT7130151 Overview
OSTT7130151 Features
OSTT7 series
OSTT7130151 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTT7130151 Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100