OSTOQ24B150
Mfr.Part #
OSTOQ24B150
Description
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 2.5MM
Headers, Plugs and Sockets
Fastening Method :
Connector
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Decks :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
1
Number of Positions :
24
Safety Approval :
CUL; UL
Voltage :
125V
Insulation Height :
0.138 3.50mm
Current :
4A
Pitch :
0.098 2.50mm
Bulk
Pbfree Code :
yes
Number of Ways :
24
Header Orientation :
Vertical
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Datasheets
OSTOQ24B150
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ24B150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:125V, Mounting Type:Solder, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), OSTOQ24B150 pinout, OSTOQ24B150 datasheet PDF, OSTOQ24B150 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ24B150 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.098 2.50mm Green 1 Levels Solder Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OSTOQ Thermoplastic Tin
OSTOQ24B150 Overview
OSTOQ24B150 Features
OSTOQ series
OSTOQ24B150 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTOQ24B150 Terminal Blocks applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM