OSTOQ23A050
Mfr.Part #
OSTOQ23A050
Description
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 7.5MM
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Green
Orientation :
Vertical
Housing Material :
Thermoplastic
Min Operating Temperature :
-30°C
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Voltage :
300V
Number of Positions :
23
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Voltage - UL :
300V
Pitch :
0.295 7.50mm
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Positions Per Level :
23
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Number of Pins :
Termination :
Solder
Header Orientation :
Vertical
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Positions Per Level :
Current :
20A
Datasheets
OSTOQ23A050
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ23A050 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Header, Male Pins, Shrouded (2 Side), Voltage:300V, Mounting Type:Solder, Operating Temperature:-30°C~105°C, Number of Pins:23, OSTOQ23A050 pinout, OSTOQ23A050 datasheet PDF, OSTOQ23A050 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ23A050 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Solder Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) OSTOQ Thermoplastic Tin Brass
OSTOQ23A050 Overview
The device's mounting type is Solder.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the OSTOQ Series of products.The device is equipped with 23 pins.It's best to use it when the temperature is below 105°C.This device must operate at a minimum temperature of -30°C.The part is mounted by Through Hole.The device runs in -30°C~105°C Operating Temperature.This part shares lots of benefits with other Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) products.
OSTOQ23A050 Features
OSTOQ series
OSTOQ23A050 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTOQ23A050 Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM