OSTOQ22A151
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OSTOQ22A151
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLOCK HDR 22POS 90DEG 7.5MM
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Positions Per Level :
22
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - UL :
300V
Number of Pins :
22
Contact Material :
Brass
Color :
Green
Mounting Type :
Solder
Housing Material :
Thermoplastic
Current :
20A
Termination :
Solder
Contact Plating :
Tin
Pitch :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Positions Per Level :
Number of Levels :
1
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
OSTOQ
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-30°C
Number of Positions :
Header Orientation :
90°, Right Angle
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Datasheets
OSTOQ22A151
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ22A151 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Number of Pins:22, Mounting Type:Solder, Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:300V, OSTOQ22A151 pinout, OSTOQ22A151 datasheet PDF, OSTOQ22A151 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ22A151 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Solder Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OSTOQ Thermoplastic Tin Brass
OSTOQ22A151 Overview
There is a Solder mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number OSTOQ belongs to the OSTOQ Series.A 22 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 105°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.There is a Through Hole mount on the part.This device operates at a temperature of -30°C~105°C.There are a lot of similarities between this part and other Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) products.
OSTOQ22A151 Features
OSTOQ series
OSTOQ22A151 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTOQ22A151 Terminal Blocks applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM