OSTOQ21A150
Mfr.Part #
OSTOQ21A150
Description
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 7.5MM
Headers, Plugs and Sockets
Orientation :
Vertical
Contact Mating Finish :
Tin
Contact Plating :
Tin
Voltage :
300V
Max Operating Temperature :
105°C
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Termination :
1
Positions Per Level :
21
Pitch :
0.295 7.50mm
Header Orientation :
Vertical
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Pins :
21
Color :
Green
Contact Material :
Brass
Number of Positions Per Level :
Through Hole
Voltage - UL :
300V
Current :
20A
Min Operating Temperature :
-30°C
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Datasheets
OSTOQ21A150
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ21A150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Number of Pins:21, Mounting Type:Solder, Operating Temperature:-30°C~105°C, OSTOQ21A150 pinout, OSTOQ21A150 datasheet PDF, OSTOQ21A150 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ21A150 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Solder Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OSTOQ Thermoplastic Tin Brass
OSTOQ21A150 Overview
There is a Solder mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number OSTOQ belongs to the OSTOQ Series.A 21 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 105°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.There is a Through Hole mount on the part.This device operates at a temperature of -30°C~105°C.There are a lot of similarities between this part and other Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) products.
OSTOQ21A150 Features
OSTOQ series
OSTOQ21A150 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTOQ21A150 Terminal Blocks applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM