OSTOQ17A051
Mfr.Part #
OSTOQ17A051
Description
TERM BLOCK HDR 17POS 90DEG 7.5MM
Current :
20A
Number of Positions Per Level :
17
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Green
Contact Material :
Brass
Voltage :
300V
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions :
17
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-30°C
Header Orientation :
90°, Right Angle
Max Operating Temperature :
105°C
Number of Pins :
Termination :
Solder
Voltage - UL :
300V
Pitch :
0.295 7.50mm
Positions Per Level :
Datasheets
OSTOQ17A051
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ17A051 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-30°C~105°C, Type:Header, Male Pins, Shrouded (2 Side), Number of Pins:17, Mounting Type:Solder, OSTOQ17A051 pinout, OSTOQ17A051 datasheet PDF, OSTOQ17A051 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTOQ17A051 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Solder Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) OSTOQ Thermoplastic Tin Brass
OSTOQ17A051 Overview
This device has a Solder mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the OSTOQ Series.There are 17 pins on the device.If the temperature is below 105°C, it's best to use it.-30°C is the minimum temperature for this device.There is a mounting hole at Through Hole.Devices operate at -30°C~105°C operating temperatures.There are many benefits that this part shares with other Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) products as well.
OSTOQ17A051 Features
OSTOQ series
OSTOQ17A051 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTOQ17A051 Terminal Blocks applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM