OSTKG150080
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OSTKG150080
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Pbfree Code :
yes
Contact Mating Finish :
Tin
Series :
OSTKG
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Safety Approval :
UL
Number of Decks :
1
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0, THERMOPLASTIC
Number of Positions :
15
Number of Levels :
1
Fastening Method :
Connector
Current :
15A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.197 5.00mm
Color :
Grey
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Type :
Header, Male Pins, Partial Shroud
Mounting Type :
Solder
Mount :
Through Hole
Header Orientation :
Vertical
Voltage :
300V
Number of Ways :
15
Number of Rows :
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.138 3.50mm
Housing Material :
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
OSTKG150080
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTKG150080 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Type:Header, Male Pins, Partial Shroud, Mounting Type:Solder, Voltage:300V, OSTKG150080 pinout, OSTKG150080 datasheet PDF, OSTKG150080 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTKG150080 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.197 5.00mm Grey 1 Levels Solder Header, Male Pins, Partial Shroud OSTKG Brass Tin
OSTKG150080 Overview
Solder is the type of mounting for the device.To package the product, a Bulk case is used.The product is a member of the OSTKG Series.Among other features are STANDARD: UL 94V-0, THERMOPLASTIC, to name only a few.It is mounted by Through Hole.It operates at an operating temperature of -30°C~105°C.Compared to other Header, Male Pins, Partial Shroud products, this part has a lot of benefits to offer.
OSTKG150080 Features
OSTKG series
OSTKG150080 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTKG150080 Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM