OSTHI130052
Mfr.Part #
OSTHI130052
Description
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Series :
OSTHI
Safety Approval :
CUL; UL
Termination :
Screwless
Number of Rows :
1
Pitch :
0.197 5.00mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-33°C~105°C
Current :
8A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Method :
SPRING LOADED
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Voltage :
300V
Contact Material :
Phosphor Bronze
Color :
Green
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Decks :
1
Wire Gauge or Range - AWG :
12-28 AWG
Type :
Plug, Female Sockets
Number of Ways :
13
Mount :
Free Hanging
Termination Style :
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Number of Positions :
13
Datasheets
OSTHI130052
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTHI130052 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-33°C~105°C, Voltage:300V, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Type:Plug, Female Sockets, OSTHI130052 pinout, OSTHI130052 datasheet PDF, OSTHI130052 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTHI130052 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets OSTHI Thermoplastic Phosphor Bronze
OSTHI130052 Overview
OSTHI130052 Features
OSTHI series
OSTHI130052 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTHI130052 Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM