OSTHI130051
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OSTHI130051
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Voltage :
300V
Series :
OSTHI
Number of Positions :
13
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions Per Level :
13
Wire Gauge or Range - AWG :
12-28 AWG
Number of Levels :
1
Termination Style :
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Type :
Plug, Female Sockets
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pitch :
0.197 5.00mm
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Positions Per Level :
Voltage - UL :
300V
Color :
Green
Termination :
Screwless
Number of Pins :
Current :
15A
Datasheets
OSTHI130051
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTHI130051 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Type:Plug, Female Sockets, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Number of Pins:13, OSTHI130051 pinout, OSTHI130051 datasheet PDF, OSTHI130051 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTHI130051 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets OSTHI
OSTHI130051 Overview
OSTHI130051 Features
OSTHI series
OSTHI130051 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTHI130051 Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM