OSTHC230080
Mfr.Part #
OSTHC230080
Description
TERM BLK 23POS TOP ENT 3.5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Contact Material - Plating :
Phosphor Bronze
Safety Approval :
CUL; UL
Wire Gauge (Max) :
20 AWG
Wire Gauge :
16-20 AWG
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Mating Orientation :
Vertical with Board
Number of Ways :
23
ROHS3 Compliant
Number of Rows :
Screwless
Contact Plating :
Bronze
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Positions Per Level :
23
Color :
Gray
Voltage :
300V
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Current :
6A
Series :
OSTHC
Housing Material :
Thermoplastic
Feature :
Interlocking (Side)
Mount :
Through Hole
Number of Decks :
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Pitch :
0.138 3.50mm
Fastening Method :
SPRING LOADED
Mounting Type :
Through Hole, Kinked Pin
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Datasheets
OSTHC230080
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTHC230080 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Kinked Pin, OSTHC230080 pinout, OSTHC230080 datasheet PDF, OSTHC230080 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTHC230080 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.138 3.50mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole, Kinked Pin Vertical with Board Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 16-20 AWG OSTHC
OSTHC230080 Overview
OSTHC230080 Features
OSTHC series
OSTHC230080 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTHC230080 Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100