OSTHA230050
Mfr.Part #
OSTHA230050
Description
TERM BLK 23P TOP ENT 5.08MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Contact Plating :
Brass
Mount :
Through Hole
Plating :
Steel
Series :
OSTHA
Number of Pins :
23
Min Operating Temperature :
-30°C
Color :
Green
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Mating Orientation :
Vertical with Board
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage :
300V
Number of Positions Per Level :
23
Packaging :
Bulk
Wire Gauge :
14-24 AWG
Housing Material :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
105°C
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Screwless
Current :
10A
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Feature :
Lever Actuated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material - Plating :
Brass
Pitch :
0.200 5.08mm
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Positions Per Level :
Number of Levels :
1
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Datasheets
OSTHA230050
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTHA230050 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:23, Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, OSTHA230050 pinout, OSTHA230050 datasheet PDF, OSTHA230050 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTHA230050 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 14-24 AWG OSTHA
OSTHA230050 Overview
Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the OSTHA Series, it can be found in this category.It has 23 pins.Temperatures below 105°C are best for using it.There's a minimum temperature of -30°C for this device.With its Lever Actuated feature, it is more powerful in many ways.In this case, Through Hole mounts the part.The device is operating at -30°C~105°C Operating Temperature.
OSTHA230050 Features
OSTHA series
OSTHA230050 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTHA230050 Terminal Blocks applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100