ORT8850H-2BM680C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ORT8850H-2BM680C
Manufacturer
Lattice Semiconductor
Package / Case
680-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 297 I/O 680FBGA
Manufacturer :
Lattice Semiconductor
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of Logic Elements/Cells :
RAM Size :
18.5kB
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Gates :
Number of I/O :
297
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
ORT8850
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Number of Terminations :
680
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
2.51mm
Radiation Hardening :
No
Length :
35mm
Series :
ORCA® 4
Package / Case :
680-BBGA
Number of Pins :
680
Voltage - Supply :
1.425V~3.6V
Terminal Form :
Ball
Published :
Clock Frequency :
106.25MHz
Terminal Position :
BOTTOM
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Pin Count :
Number of Equivalent Gates :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
35mm
HTS Code :
Organization :
471000 GATES
Packaging :
Tray
Supply Voltage :
1.5V
Terminal Pitch :
1mm
Total RAM Bits :
Datasheets
ORT8850H-2BM680C
2.51mm mm FPGAs ORCA® 4 Series 680-BBGA 1mm mm 680
ORT8850H-2BM680C Overview
The package that contains this software is called 680-BBGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 297 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 16192 logic elements/cells are required. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.5V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.425V~3.6V battery. There are many types of FPGAs in the ORCA® 4 series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~70°C TA while the machine is operating. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 680 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 151552. If you are looking for related parts, you can use the base part number ORT8850 as a starting point. For the program to work properly, the RAM si18.5kBe of this FPGA module must reach 18.5kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 680 pins are used in the design. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 899000 gates. A total of 680 pins are included in this device. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 106.25MHz to generate the signal. The FPGA implements the design using 471000 equivalent gates.