OR2T15A6S208-DB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OR2T15A6S208-DB
Manufacturer
Lattice Semiconductor
Package / Case
208-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 171 I/O 208QFP
Manufacturer :
Lattice Semiconductor
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
QUAD
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
208
HTS Code :
Operating Supply Voltage :
3.3V
Length :
28mm
Width :
28mm
RAM Size :
3.1kB
Number of Equivalent Gates :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Height Seated (Max) :
4.1mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
163
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
208-BFQFP
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Pin Count :
208
Organization :
400 CLBS, 19200 GATES
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
1.4 ns
Supply Voltage :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of I/O :
171
Base Part Number :
OR2T15A
Number of Logic Elements/Cells :
Number of Gates :
Frequency :
294.12MHz
Number of CLBs :
400
Total RAM Bits :
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
Published :
Series :
ORCA® 2
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
OR2T15A6S208-DB
3.3V V 4.1mm mm FPGAs ORCA® 2 Series 294.12MHz MHz 208-BFQFP 0.5mm mm 208
OR2T15A6S208-DB Overview
This package is included in the 208-BFQFP package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. 3.3V volts power it. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 3V~3.6V . An FPGA belonging to the ORCA® 2 series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~70°C TA at all times. With this device, you will be able to make use of 163 outputs. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 208. This device is equipped with 25600 RAM bits in terms of its RAM si25600e. Parts related to this part can be found using its base part number OR2T15A. During the configuration of this FPGA module, the RAM si3.1kBe reaches 3.1kB to ensure that the program runs normally. The device is designed with 208 pins in total. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. In the case of 3.3V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. Fpga semiconductor is made up of 44200 gates as fpga semiconductors basic building block. The device has a total of 208 pins on fpga semiconductor. CLBs are the building blocks of its architecture. To achieve high efficiency, it runs at a frequency of 294.12MHz. There are 19200 equivalent gates in the FPGA that implement the design.
OR2T15A6S208-DB Features
171 I/Os
Up to 25600 RAM bits
208 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 294.12MHz