OQ24B1500000G
Mfr.Part #
OQ24B1500000G
Description
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 2.5MM
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Pitch :
0.098 2.50mm
Current - UL :
4A
Voltage - UL :
150V
Color :
Green
Header Orientation :
Vertical
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Positions :
24
Insulation Height :
0.398 10.11mm
Datasheets
OQ24B1500000G
Bulk 0.098 2.50mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OQ Thermoplastic Tin Copper
OQ24B1500000G Overview
OQ24B1500000G Features
OQ series
OQ24B1500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OQ24B1500000G Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM