OQ2075500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OQ2075500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current - UL :
20A
Header Orientation :
Vertical
Number of Positions :
20
Contact Mating Finish :
Tin
Termination Style :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Green
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
0.472 12.00mm
Series :
OQ
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - UL :
300V
Feature :
Mating Flange
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Copper
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Levels :
1
Pitch :
0.197 5.00mm
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
OQ2075500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OQ Thermoplastic Tin Copper
OQ2075500000G Overview
OQ2075500000G Features
OQ series
OQ2075500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OQ2075500000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM