OQ2054010300G
Mfr.Part #
OQ2054010300G
Description
TERM BLOCK HDR 20POS 5.08MM
Current - UL :
20A
Pitch :
0.200 5.08mm
Number of Positions :
20
Color :
Black
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Voltage - UL :
300V
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Header Orientation :
90°, Right Angle
Datasheets
OQ2054010300G
Bulk 0.200 5.08mm Black 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OQ Thermoplastic Tin Copper
OQ2054010300G Overview
OQ2054010300G Features
OQ series
OQ2054010300G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OQ2054010300G Terminal Blocks applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM