OQ1971810300G
Mfr.Part #
OQ1971810300G
Description
TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG 5MM
Voltage - UL :
300V
Feature :
Locking Ramp
Current - UL :
20A
Pitch :
0.197 5.00mm
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Mounting Type :
Through Hole
Positions Per Level :
2
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Positions :
2
Color :
Green
Datasheets
OQ1971810300G
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OQ Thermoplastic Tin Copper
OQ1971810300G Overview
OQ1971810300G Features
OQ series
OQ1971810300G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OQ1971810300G Terminal Blocks applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM