OQ1712800300G
Mfr.Part #
OQ1712800300G
Description
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.5MM
Headers, Plugs and Sockets
Feature :
Locking Ramp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Insulation Height :
0.362 9.20mm
Current - UL :
10A
Header Orientation :
Vertical
Voltage - UL :
300V
Pitch :
0.138 3.50mm
Number of Positions :
17
Color :
Gray
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
OQ1712800300G
Bulk 0.138 3.50mm Gray 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OQ Thermoplastic Tin Copper
OQ1712800300G Overview
OQ1712800300G Features
OQ series
OQ1712800300G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OQ1712800300G Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM