OQ15A1510000G
Mfr.Part #
OQ15A1510000G
Description
TERM BLOCK HDR 15POS 90DEG 7.5MM
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Header Orientation :
90°, Right Angle
Color :
Green
Voltage - UL :
300V
Housing Material :
Thermoplastic
Current - UL :
20A
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Positions :
15
Series :
OQ
Pitch :
0.295 7.50mm
Contact Material :
Copper
Datasheets
OQ15A1510000G
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OQ Thermoplastic Tin Copper
OQ15A1510000G Overview
OQ15A1510000G Features
OQ series
OQ15A1510000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OQ15A1510000G Terminal Blocks applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM