OQ15A1500000G
Mfr.Part #
OQ15A1500000G
Description
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 7.5MM
Number of Positions :
15
ROHS3 Compliant
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current - UL :
20A
Voltage - UL :
300V
Header Orientation :
Vertical
Insulation Height :
0.472 12.00mm
Pitch :
0.295 7.50mm
Color :
Green
Datasheets
OQ15A1500000G
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OQ Thermoplastic Tin Copper
OQ15A1500000G Overview
OQ15A1500000G Features
OQ series
OQ15A1500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OQ15A1500000G Terminal Blocks applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM