OQ14A5800000G
Mfr.Part #
OQ14A5800000G
Description
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 7.5MM
Headers, Plugs and Sockets
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
OQ
Feature :
Mating Flange
Header Orientation :
Vertical
Insulation Height :
0.472 12.00mm
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Pitch :
0.295 7.50mm
Number of Positions :
14
Color :
Gray
Voltage - UL :
300V
Current - UL :
20A
Datasheets
OQ14A5800000G
Bulk 0.295 7.50mm Gray 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OQ Thermoplastic Tin Copper
OQ14A5800000G Overview
OQ14A5800000G Features
OQ series
OQ14A5800000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OQ14A5800000G Terminal Blocks applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM