OQ1471500000G
Mfr.Part #
OQ1471500000G
Description
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM
Header Orientation :
Vertical
Housing Material :
Thermoplastic Resin
Insulation Height :
0.472 12.00mm
Series :
Pitch :
0.197 5.00mm
Number of Positions :
14
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - UL :
300V
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Color :
Green
Current - UL :
12A
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
OQ1471500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 06-500 Thermoplastic Resin Tin Copper Alloy
OQ1471500000G Overview
OQ1471500000G Features
06-500 series
OQ1471500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OQ1471500000G Terminal Blocks applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM