OQ1301810000G
Mfr.Part #
OQ1301810000G
Description
TERM BLOCK HDR 13POS 7.62MM
Current - UL :
20A
Series :
OQ
Color :
Gray
Voltage - UL :
300V
Housing Material :
Thermoplastic
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Number of Positions :
13
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Header Orientation :
90°, Right Angle
Pitch :
0.300 7.62mm
Contact Material :
Copper
Datasheets
OQ1301810000G
Bulk 0.300 7.62mm Gray 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OQ Thermoplastic Tin Copper
OQ1301810000G Overview
OQ1301810000G Features
OQ series
OQ1301810000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OQ1301810000G Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM