OQ12A0510000G
Mfr.Part #
OQ12A0510000G
Description
TERM BLOCK HDR 12POS 90DEG 7.5MM
Number of Positions :
12
Voltage - UL :
300V
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Pitch :
0.295 7.50mm
Color :
Green
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current - UL :
20A
1
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Datasheets
OQ12A0510000G
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) OQ Thermoplastic Tin Copper
OQ12A0510000G Overview
OQ12A0510000G Features
OQ series
OQ12A0510000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OQ12A0510000G Terminal Blocks applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM