OQ07B1510000G
Mfr.Part #
OQ07B1510000G
Description
TERM BLOCK HDR 7POS 90DEG 2.5MM
Pitch :
0.098 2.50mm
Number of Positions :
7
Voltage - UL :
150V
Contact Tail Length :
0.150 3.81mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current - UL :
4A
Insulation Height :
0.319 8.10mm
Datasheets
OQ07B1510000G
Bulk 0.098 2.50mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OQ Thermoplastic Tin Copper
OQ07B1510000G Overview
OQ07B1510000G Features
OQ series
OQ07B1510000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OQ07B1510000G Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM