OQ05B1510000G
Mfr.Part #
OQ05B1510000G
Description
TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG 2.5MM
Number of Positions :
5
Voltage - UL :
150V
Contact Tail Length :
0.150 3.81mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Pitch :
0.098 2.50mm
Insulation Height :
0.319 8.10mm
Current - UL :
4A
Positions Per Level :
5
Datasheets
OQ05B1510000G
Bulk 0.098 2.50mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OQ Thermoplastic Tin Copper
OQ05B1510000G Overview
OQ05B1510000G Features
OQ series
OQ05B1510000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OQ05B1510000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM