OQ02B1510000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OQ02B1510000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG 2.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material :
Copper
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
2
Number of Levels :
1
Series :
OQ
Contact Tail Length :
0.150 3.81mm
Current - UL :
4A
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Housing Material :
Thermoplastic
Termination Style :
Solder
Header Orientation :
90°, Right Angle
Color :
Green
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Height :
0.319 8.10mm
Pitch :
0.098 2.50mm
Contact Mating Finish :
Tin
Voltage - UL :
150V
Datasheets
OQ02B1510000G
Bulk 0.098 2.50mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OQ Thermoplastic Tin Copper
OQ02B1510000G Overview
OQ02B1510000G Features
OQ series
OQ02B1510000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OQ02B1510000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM