OQ0212800300G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OQ0212800300G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Feature :
Locking Ramp
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Pitch :
0.138 3.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
1
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Packaging :
Bulk
Termination Style :
Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Height :
0.362 9.20mm
Contact Mating Finish :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - UL :
10A
Color :
Gray
Housing Material :
Thermoplastic
Voltage - UL :
300V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
OQ
Contact Material :
Copper
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Header Orientation :
Vertical
Number of Positions :
2
Datasheets
OQ0212800300G
Bulk 0.138 3.50mm Gray 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) OQ Thermoplastic Tin Copper
OQ0212800300G Overview
OQ0212800300G Features
OQ series
OQ0212800300G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OQ0212800300G Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM