OP0242000000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OP0242000000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.81MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Number of Levels :
1
Number of Positions :
2
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
0.079 2.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Type :
Header, Male Pins, Unshrouded
Contact Mating Finish :
Tin
Current - UL :
10A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
0.150 3.81mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Header Orientation :
Vertical
Series :
OP
Termination Style :
Solder
Housing Material :
Thermoplastic
Voltage - UL :
300V
Packaging :
Bulk
Datasheets
OP0242000000G
Bulk 0.150 3.81mm 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Unshrouded OP Thermoplastic Tin Brass
OP0242000000G Overview
OP0242000000G Features
OP series
OP0242000000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
OP0242000000G Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM