NZQA6V8XV5T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NZQA6V8XV5T1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOT-553
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 4.3VWM 12.5VC SOT553
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Peak Pulse Power :
100W
Terminal Position :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
Capacitance :
70pF
Voltage - Rated DC :
6.8V
Number of Pins :
5
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
2 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
SOT-553
Number of Elements :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Test Current :
1mA
Max Reverse Leakage Current :
100nA
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
5
Terminal Form :
Flat
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8A 8/20μs
ESD Protection :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Polarity :
Unidirectional
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
Published :
Direction :
Unidirectional
Halogen Free :
Halogen Free
Depth :
1.3mm
Capacitance @ Frequency :
70pF @ 1MHz
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
100nA
Peak Pulse Current :
8A
Element Configuration :
Common Anode
Power Rating :
100W
Lead Free :
Lead Free
Breakdown Voltage :
6.46V
Base Part Number :
NZQA*XV5
Working Voltage :
4.3V
Width :
1.3mm
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
12.5V
Reverse Standoff Voltage :
4.3V
Number of Lines :
4
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Type :
Zener
Height :
600μm
Power Dissipation-Max :
0.3W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Supply Voltage :
4.3V
Length :
1.7mm
Max Surge Current :
8A