NZD6V2MUT5G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NZD6V2MUT5G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 6.2V 300MW 2-X3DFN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
300mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
38 Weeks
Polarity :
Unidirectional
Reference Voltage :
6.2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Diode Element Material :
SILICON
Working Test Current :
5mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Tol-Max :
5%
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Terminal Position :
BOTTOM
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Diode Type :
ZENER DIODE
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10mA
Published :
Number of Elements :
1
Reverse Current-Max :
1μA
HTS Code :
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 3V
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
CONSULT SALES OFFICE (Last Updated: 4 days ago)
Impedance-Max :
60Ohm
Zener Voltage :
6.2V
Terminal Form :
NO LEAD
Reverse Test Voltage :
3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Impedance :
60Ohm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
NZD6V2MUT5G
onsemi NZD6V2MUT5G
ZENER DIODE 60Ohm ±5% 6.2V 1μA @ 3V -55°C~150°C 300mW 2 Terminations 0201 (0603 Metric)
NZD6V2MUT5G Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 3V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2V volts.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.1V @ 10mA V.This device is recommended for full operation with a reverse test voltage of 3V.
NZD6V2MUT5G Features
reverse leakage current of 1μA @ 3V
1μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA