NZ9F6V2ST5G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NZ9F6V2ST5G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOD-923
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 6.2V 250MW SOD923
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Zener Voltage :
6.195V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Surface Mount :
yes
Reference Voltage :
6.2V
Test Current :
5mA
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Polarity :
Unidirectional
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
Flat
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation :
200mW
Published :
Package / Case :
SOD-923
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Impedance :
60Ohm
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 3V
Max Power Dissipation :
200mW
Impedance-Max :
60Ohm
Tolerance :
±2%
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage Tolerance :
2%
Terminal Position :
Dual
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Single
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Radiation Hardening :
No
Datasheets
NZ9F6V2ST5G
onsemi NZ9F6V2ST5G
ZENER DIODE 60Ohm ±2% 6.195V 1μA @ 3V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SOD-923
NZ9F6V2ST5G Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 3V.Reverse leakage current reaches 1μA at its maximum.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2V during operation.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
NZ9F6V2ST5G Features
reverse leakage current of 1μA @ 3V
1μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)