NZ9F2V7T5G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NZ9F2V7T5G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOD-923
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 2.7V 250MW SOD923
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Pbfree Code :
yes
Reference Voltage :
2.7V
Package / Case :
SOD-923
Terminal Form :
Flat
Terminal Position :
Dual
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 day ago)
Diode Element Material :
SILICON
Zener Voltage :
2.705V
Number of Pins :
2
Voltage Tol-Max :
4.99%
Impedance :
100Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Tolerance :
5%
Power Dissipation :
200mW
HTS Code :
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Elements :
1
Max Power Dissipation :
200mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pin Count :
2
Test Current :
5mA
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Polarity :
Unidirectional
Element Configuration :
Single
Published :
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
2.7V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Max Reverse Leakage Current :
20μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESD Protection :
Impedance-Max :
100Ohm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%