NZ9F2V7ST5G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NZ9F2V7ST5G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOD-923
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 2.79V 250MW SOD923
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Flat
Tolerance :
±4%
Number of Pins :
2
Diode Type :
ZENER DIODE
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago)
Voltage Tol-Max :
4.3%
Impedance :
100Ohm
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
Zener Voltage :
2.79V
Impedance-Max :
100Ohm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Test Current :
5mA
Voltage Tolerance :
4%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation :
200mW
Factory Lead Time :
4 Weeks
HTS Code :
Element Configuration :
Single
Reference Voltage :
2.7V
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
SOD-923
Published :
Pin Count :
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
200mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20μA @ 1V
Radiation Hardening :
No
Max Reverse Leakage Current :
20μA
Datasheets
NZ9F2V7ST5G
onsemi NZ9F2V7ST5G
ZENER DIODE 100Ohm ±4% 2.79V 20μA @ 1V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SOD-923
NZ9F2V7ST5G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 20μA @ 1V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 4.3%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
NZ9F2V7ST5G Features
reverse leakage current of 20μA @ 1V
20μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)