NZ8F6V8SMX2WT5G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NZ8F6V8SMX2WT5G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
2-XDFN
Datasheet
Download
Description
6.8V ZENER TIGHT TOLERANCE IN X2
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Package / Case :
2-XDFN
Brand :
Tolerance :
±2.35%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8 V
Product Type :
Zener Diodes
Product Category :
Zener Diodes
Mounting Type :
Surface Mount, Wettable Flank
RoHS :
Details
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 3.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Series :
NZ8F
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Power - Max :
250 mW
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) :
40 Ohms