NZ8F6V2MX2WT5G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NZ8F6V2MX2WT5G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
2-XDFN
Datasheet
Download
Description
6.2V ZENER STANDARD TOLERANCE IN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Package / Case :
2-XDFN
Impedance (Max) (Zzt) :
60 Ohms
Product Type :
Zener Diodes
Mounting Type :
Surface Mount, Wettable Flank
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2 V
Brand :
Series :
NZ8F
Tolerance :
±5%
Mounting Style :
SMD/SMT
Power - Max :
250 mW
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Zener Diodes
RoHS :
Details
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA