NZ8F5V6MX2WT5G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NZ8F5V6MX2WT5G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
2-XDFN
Datasheet
Download
Description
5.6V ZENER STANDARD TOLERANCE IN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Series :
NZ8F
Brand :
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
2-XDFN
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
RoHS :
Details
Product Category :
Zener Diodes
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6 V
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Mounting Type :
Surface Mount, Wettable Flank
Product Type :
Zener Diodes
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 2.5 V
Impedance (Max) (Zzt) :
60 Ohms
Tolerance :
±5%
Power - Max :
250 mW