NZ8F4V7MX2WT5G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NZ8F4V7MX2WT5G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
2-XDFN
Datasheet
Download
Description
4.7V ZENER STANDARD TOLERANCE IN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.7 V
Mounting Type :
Surface Mount, Wettable Flank
Impedance (Max) (Zzt) :
100 Ohms
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Supplier Device Package :
2-X2DFNW (1x0.6)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Brand :
Test Current :
5 mA
Tolerance :
±5%
Power - Max :
250 mW
Package :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
Single
Zener Current :
2 uA
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Product Type :
Zener Diodes
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Package / Case :
2-XDFN
Product Category :
Zener Diodes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2 µA @ 1 V
Voltage Tolerance :
5 %
Series :
NZ8F
Datasheets
NZ8F4V7MX2WT5G
onsemi NZ8F4V7MX2WT5G
±5% 2 μA @ 1 V -65°C ~ 150°C (TJ) 2-XDFN
NZ8F4V7MX2WT5G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 2 μA @ 1 V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.7 V.Wdiodeh a zener current of 2 uA, diode is highly flexible in terms of design.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900 mV @ 10 mA.
NZ8F4V7MX2WT5G Features
reverse leakage current of 2 μA @ 1 V
2 μA @ 1 V is the maximum voltage (Tol)