NZ8F2V4MX2WT5G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NZ8F2V4MX2WT5G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
2-XDFN
Datasheet
Download
Description
2.4V ZENER STANDARD TOLERANCE IN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Product Type :
Zener Diodes
Series :
NZ8F
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 1 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
2.4 V
Product Category :
Zener Diodes
Brand :
Tolerance :
±12.08%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Mounting Type :
Surface Mount, Wettable Flank
RoHS :
Details
Power - Max :
250 mW
Package / Case :
2-XDFN
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Impedance (Max) (Zzt) :
100 Ohms