NX3L4053HR-Q100X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NX3L4053HR-Q100X
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
16-XFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC ANALOG SWITCH SPDT 16HXQFN
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Switch Time (Ton, Toff) (Max) :
40ns, 20ns
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :
120m Ω
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Pin Count :
16
Voltage - Supply, Single (V+) :
1.4V~4.3V
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
10nA
Charge Injection :
15pC
Base Part Number :
NX3L4053
Switch Circuit :
SPDT
-3db Bandwidth :
60MHz
Number of Circuits :
3
Factory Lead Time :
7 Weeks
Crosstalk :
-90dB @ 100kHz
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
35pF
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
16-XFQFN Exposed Pad
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
2:1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Automotive, AEC-Q100
On-State Resistance (Max) :
800mOhm