NX2016SA-25.000M-STD-CZS-1
Mfr.Part #
NX2016SA-25.000M-STD-CZS-1
Description
CRYSTAL 25.0000MHZ 8PF SMD
RoHS Compliant
Height :
508μm
Operating Temperature :
-10°C~75°C
Load Capacitance :
8pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80Ohms
Max Operating Temperature :
75°C
Mount :
Surface Mount
Frequency Stability :
±15ppm
Min Operating Temperature :
-10°C
Type :
MHz Crystal
Length :
2.0066mm
Width :
1.6002mm
NX2016SA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
25MHz
Frequency Tolerance :
±15ppm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
NDK NX2016SA-25.000M-STD-CZS-1
NDK Crystals NX2016SA-25.000M-STD-CZS-1 is a surface mount crystal oscillator with a frequency of 25.0000MHz and an 8pF load capacitance. It is a standard-sized crystal oscillator with a ceramic package.
Features of the NDK Crystals NX2016SA-25.000M-STD-CZS-1 include a frequency stability of ±20ppm, a frequency tolerance of ±30ppm, and a temperature stability of ±20ppm. It has a maximum drive level of 10µW and a maximum load capacitance of 15pF. It has a storage temperature range of -40°C to +85°C and an operating temperature range of -20°C to +70°C.